| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Type | Solder |
| Number of Switch Positions | 5 |
| Number of Contacts | 5 |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Voltage Rating | 5 V dc, 50V dc |
| Series | SS-10 |
| Height | 7mm |
| Width | 10mm |
| Depth | 10mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Type | Shorting |
| Case Material | Polybutylene Terephthalate |
| Angle of Throw | 36° |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.