| Mounting Type | PCB |
| Output Coding | BCD |
| Terminal Type | Through Hole |
| Number of Switch Positions | 10 |
| Number of Contacts | 10 |
| Contact Current Rating | 25 mA @ 24 V dc |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Height | 8.8mm |
| Width | 10mm |
| Depth | 10mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.