| Output Coding | BCD |
| Terminal Type | Tab |
| Mounting Type | PCB |
| Contact Resistance | 200mΩ |
| Number of Switch Positions | 10 |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Current Rating | 400 mA @ 20 V |
| Operating Temperature Range | -20 → +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.