| Number of Positions | 16 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Configuration | 16P |
| Contact Material | Gold Over Nickel Plated Copper Alloy |
| Package Style | DIP |
| Actuator Type | Rotary Flush |
| Contact Current Rating | 20 mA @ 20 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Dielectric Strength | 300V ac |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.