| Number of Positions | 10 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Configuration | 10P |
| Contact Material | Gold over Nickel Plated Stainless Steel |
| Package Style | DIP |
| Actuator Type | Rotary Flush |
| Contact Current Rating | 100 mA@ 24 V dc |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +90°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.