| Number of Positions | 8 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Material | Nickel and gold plated |
| Package Style | DIP |
| Actuator Type | Directing Switch |
| Contact Current Rating | 1 A@ 100 V |
| Mechanical Life | 20000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.