| Number of Positions | 4 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Contact Material | Gold Plated |
| Package Style | TIL |
| Actuator Type | Slide |
| Contact Current Rating | 1 A@ 100 V |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +100°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.