| Number of Positions | 8 |
| Mounting Type | PCB |
| Contact Configuration | SPST |
| Package Style | SIP |
| Actuator Type | Slide |
| Contact Current Rating | 10 (Switching) mA @ 5 V dc, 100 (Non-Switching) mA @ 50 Vdc |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
| Voltage Rating | 5 V dc, 50V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.