| Number of Positions | 6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Material | Gold Plated Beryllium Copper |
| Package Style | DIP |
| Actuator Type | Slide |
| Contact Current Rating | 100 mA@ 24 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +100°C |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Dielectric Strength | 500V ac |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.