| Contact Configuration | SPST |
| Maximum Switching Current | 100mA |
| Maximum Switching Power | 1W |
| Maximum Switching Voltage | 24V ac/dc |
| Contact Resistance | 150mΩ |
| Contact Material | Rhodium |
| Maximum Release Time | 0.05ms |
| Operating Time Including Bounce | 0.6ms |
| Width | 2.6mm |
| Length | 55mm |
| Depth | 2.6mm |
| Dimensions | 55 x 2.6 x 2.6mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.