| Contact Configuration | SPCO Form A |
| Maximum Switching Current | 500mA |
| Maximum Switching Power | 10W |
| Maximum Switching Voltage | 170V |
| Contact Resistance | 200 mΩ, 250 mΩ |
| Contact Material | Rhodium |
| Maximum Release Time | 0.1ms |
| Operating Time Including Bounce | 0.6ms |
| AT Value Range | 20 - 25AT |
| Mounting Type | Through Hole |
| Width | 1.8mm |
| Length | 7mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.