| Contact Configuration | SPST |
| Maximum Switching Current | 100mA |
| Maximum Switching Power | 1W |
| Maximum Switching Voltage | 30V dc |
| Contact Resistance | 300mΩ |
| Contact Material | Fe-Ni Alloy |
| Mounting Type | Through Hole |
| Width | 5mm |
| Length | 6.7mm |
| Depth | 19.1mm |
| Dimensions | 6.7 x 5 x 19.1mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.