| Contact Configuration | SPST |
| Maximum Switching Current | 300mA |
| Maximum Switching Power | 6W |
| Maximum Switching Voltage | 110V ac/dc |
| Contact Resistance | 150mΩ |
| Contact Material | Fe-Ni Alloy |
| Width | 13.5mm |
| Length | 27mm |
| Depth | 12.5mm |
| Dimensions | 27 x 13.5 x 12.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.