| Contact Configuration | SP-CO |
| Maximum Switching Current | 200mA |
| Maximum Switching Power | 3W |
| Maximum Switching Voltage | 30V ac/dc |
| Contact Resistance | 100mΩ |
| Contact Material | Rhodium |
| Maximum Release Time | 0.5ms |
| Operating Time Including Bounce | 1ms |
| Operating Time (Including Bounce) | 1ms |
| Mounting Type | PCB |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.