| Switch Operation | SPST-NO |
| Illuminated | No |
| Terminal Type | Faston |
| Contact Configuration | Free Polarity |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Panel Cut Out Diameter | 16mm |
| IP Rating | IP67, IP69K |
| Actuator Colour | Natural Aluminium |
| Case Colour | Aluminium Natural |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Voltage Rating | 42/60V ac/dc |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.