| Illuminated | Yes |
| LED Colour | Green |
| Terminal Type | Tab |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Current Rating | 100 mA@ 24 V dc |
| Panel Cut Out Diameter | 22mm |
| IP Rating | IP69K |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.