| Switch Operation | Momentary |
| Illuminated | No |
| Terminal Type | Pre-wired |
| Contact Current Rating | 200 mA |
| Panel Cut Out Diameter | 18mm |
| IP Rating | IP68 |
| Actuator Colour | Silver |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +105°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.