| Switch Operation | Momentary |
| Illuminated | No |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Contact Configuration | 1-pole on-off switch |
| Contact Current Rating | 200 mA @ 24 V |
| Panel Cut Out Diameter | 16mm |
| IP Rating | IP68 |
| Actuator Colour | Red |
| Case Colour | Red |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +125°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.