| Switch Operation | Latching |
| Illuminated | Yes |
| LED Colour | Blue |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Current Rating | 1 A @ 24 V dc |
| Panel Cut Out Diameter | 22mm |
| IP Rating | IP68, IP69K |
| Actuator Colour | Grey |
| Case Colour | Grey |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Voltage Rating | 24V ac/dc |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.