| Minimum Supply Voltage | 4.9V dc |
| Maximum Supply Voltage | 5.1V dc |
| Supply Current | 12mA |
| Switch Life | >4000000 |
| Actuator Type | Lever |
| Terminal Type | Solder Tab |
| Switching Action | On-Off-On |
| IP Rating | IP66, IP67 |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Supply Voltage Range | 4.9 → 5.1 V dc |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.