| Material | Stainless Steel |
| Lockable | Yes, Lock Not Included |
| Spring Loaded | Yes |
| Operating Tension | 294N |
| Latch Type | Toggle Latch |
| Dimensions | 47.5 x 35 x 9mm |
| Depth | 9 mm |
| Length | 48mm |
| Width | 35mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.