| Material | Stainless Steel |
| Spring Loaded | Yes |
| Operating Tension | 785N |
| Latch Type | Toggle Latch |
| Dimensions | 43 x 38 x 15mm |
| Depth | 15 mm |
| Length | 43mm |
| Width | 38mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.