| Catch Type | Ball Catch |
| Material | Brass |
| Dimensions | 50 x 9.5mm |
| Catch Fixing Hole Distance | 41.0mm |
| Strike Fixing Hole Distance | 20.0mm |
| Length | 50.0mm |
| Width | 9.5mm |
| Fixing Hole Size | 4.0mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.