| Catch Type | Ball Catch |
| Material | Brass |
| Dimensions | 43 x 8.5mm |
| Catch Fixing Hole Distance | 35.0mm |
| Strike Fixing Hole Distance | 18.0mm |
| Length | 43.0mm |
| Width | 8.5mm |
| Fixing Hole Size | 4.0mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.