| Locking & Holding | Any Position Lock |
| Cylinder Material | Steel |
| End Connector Material | Nylon, Steel |
| End Connector | Ball & Socket Joint |
| Extended Length | 264mm |
| Stroke Length | 100mm |
| Rod Diameter | 8mm |
| Maximum Force | 650N |
| Minimum Force | 100N |
| Tube Diameter | 18mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.