| Number of Channels | 1 |
| Module Type | Signal Conditioner |
| Barrier Type | Zener Barrier |
| Output Signal Type | Transistor |
| Maximum Voltage | 253V |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Input Signal Type | NAMUR Sensor, Switch |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Supply Voltage | 24V dc |
| Safety Current Maximum | 10mA |
| Safety Voltage Maximum | 253 V |
| Series | MACX MCR-EX-SL-NAM-NAM |
| Operating Temperature Range | -20 → +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.