| Number of Channels | 1 |
| Module Type | Intrinsic Safety Barrier |
| Barrier Type | Relay Barrier |
| Output Signal Type | Relay |
| Maximum Voltage | 250V ac |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Safety Current Resistance | 300Ω |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Maximum Current | 14.2mA |
| Supply Voltage | 100 → 240V ac |
| Safety Current Maximum | 14.2mA |
| Safety Voltage Maximum | 250 V ac |
| Series | EB3C |
| Operating Temperature Range | -20 → +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.