| Number of Channels | 2 |
| Module Type | Intrinsic Safety Barrier |
| Barrier Type | Zener Barrier |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Input Signal Type | Digital |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Maximum Current | 10mA |
| Supply Voltage | 26.6V |
| Safety Current Maximum | 10mA |
| Series | Crouse-Hinds |
| Operating Temperature Range | -20 → +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.