| Number of Channels | 1 |
| Module Type | Intrinsic Safety Barrier |
| Barrier Type | Zener Barrier |
| Output Signal Type | Digital |
| Maximum Voltage | 26V dc |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Safety Current Resistance | 300Ω |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Maximum Current | 93mA |
| Supply Voltage | 28V dc |
| Safety Current Maximum | 93mA |
| Safety Voltage Maximum | 26 V dc |
| Series | MTL7700 |
| Operating Temperature Range | Maximum of +65°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.