| Module Type | Resistance Temperature Device Input Converter |
| Input Signal Type | RTD |
| Output Signal Type | Current |
| Input Range | -50 → 150°C |
| Output Range | 4 → 20mA |
| Supply Voltage | 9 → 30V dc |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | 0 → +50°C |
| Series | ACT20X |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Standards Met | CE |
| Termination | Plug-In |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.