| Input Signal Type | Digital |
| Input Range | 0 → 20mA |
| Output Range | 0 → 20mA |
| Supply Voltage | 20 → 30V dc |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | -20 → +60°C |
| Series | ACT20P |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Standards Met | cULus, EAC |
| Special Features | 3 Way Galvanic Isolation, Step Response Time in ≤0 and 5 ms |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.