| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Height | 112.5mm |
| Series | ACT20M |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Standards Met | ATEX-KEMA, cULus, DNV, EAC, FM Approved, IECEx-KEMA, ME25 |
| Dimensions | 6.1 x 114.3 x 112.5mm |
| Special Features | 3 Way Galvanic Isolation, Step Response Time in ≤30 ms and ≤300 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.