| Module Type | Limit Value Switch |
| Input Signal Type | RTD, Thermocouple |
| Output Signal Type | Transistor |
| Input Range | 0 → 4000 Ω |
| Output Range | 70 mA, 100mA |
| Supply Voltage | 24V dc |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Series | MINI MCR |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Termination | Screw |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.