| Module Type | Loop Powered Isolator |
| Input Signal Type | Current |
| Output Signal Type | Current |
| Input Range | 0 → 20mA |
| Output Range | 0 → 20mA |
| Supply Voltage | 18V |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | -20 → +65°C |
| Series | MINI MCR |
| Number of Channels | 2 |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Standards Met | CE, UL |
| Termination | Screw |
| Signal Conditioner Function | Isolation |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.