| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Height | 110.5mm |
| Series | MINI MCR-2-CVCS-PT |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 120.5 x 6.2 x 110.5mm |
| Current Range | 2.5 → 20mA |
| Maximum Voltage Sensed | 10V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.