| Module Type | Temperature Converter |
| Input Signal Type | RTD, Thermocouple |
| Output Signal Type | Relay |
| Input Range | 0 Ω→ 50 kΩ, -250 → +2500 °C, -1000 → 1000mV |
| Output Range | 2 A/250 V ac, 2 A/28V dc |
| Supply Voltage | 24 → 230V ac/dc |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx |
| Operating Temperature Range | -20 → +65°C |
| Series | MACX MCR |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Termination | Push-In |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.