| Supply Voltage | 24V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mode of Operation | Interval |
| Time Range | 0.01 → 99.99s |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | SPST |
| Time Increment | Seconds |
| Width | 78mm |
| Length | 64mm |
| Series | TT33 |
| Depth | 35mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Time Delay | 15ms |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.