| Supply Voltage | 24 → 240V ac |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Interval |
| Time Range | 0 → 9999 min, 0 → 9999s |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | SPST |
| Time Increment | Minutes, Seconds |
| Length | 65mm |
| Series | TFDR |
| Depth | 90mm |
| Maximum Operating Temperature | +45°C |
| Time Delay | 100ms |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.