| Supply Voltage | 12 → 24V ac/dc |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Time Range | 0 → 99:59 h, 0.1 → 999.9 s, 1 → 99:59min |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Time Increment | Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Voltage | 30V dc |
| Switch Configuration | DPDT |
| Power Supply | External |
| Width | 75mm |
| Length | 33mm |
| Depth | 71.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.