| Supply Voltage | 24 → 240V ac/dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Maintained Single Shot Leading and Trailing Edge, Maintained Single Shot Leading Edge, Maintained Single Shot Trailing Edge, OFF Delay without Auxiliary Voltage, ON Delay |
| Time Range | 0.1 → 1 s, 1 → 10 s, 18 → 180 s, 6 → 60s |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | SPDT |
| Maximum Current | (AC-1) 5A |
| Terminal Type | Screw |
| Power Supply | Internal |
| Width | 22.5mm |
| Length | 76mm |
| Series | V2ZA10 |
| Depth | 67mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Contact Material | Silver Tin Oxide |
| Time Delay | > 100ms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.