| Supply Voltage | 12 → 240V ac/dc |
| Mounting Type | Plug In |
| Mode of Operation | Star Delta Start Up |
| Time Range | 1 s → 3min |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | DPDT |
| Time Increment | Minutes, Seconds |
| Maximum Current | 8A |
| Maximum Voltage | 240V ac/dc |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Voltage | 12V ac/dc |
| Power Supply | External |
| Width | 67mm |
| Length | 38mm |
| Series | K3ZS20 |
| Depth | 51mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Time Delay | (Reset) 100ms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.