| Supply Voltage | 24 → 240V |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Additive ON Delay with Control Signal, OFF Delay with Control Signal, OFF Delay/Instantaneous with Control Signal, ON Delay, ON Delay/Instantaneous Contact, ON Delay/OFF Delay/Instantaneous with Control Signal, Passing Break Contact with Control Signal, Passing Break Contact/Instantaneous with Control Signal, Passing Make Contact, Passing Make Contact/Instantaneous Contact, Pulse-Shaping /Instantaneous with Control Signal |
| Time Range | 0.05 s → 100h |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | DPDT |
| Time Increment | Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Current | 1A |
| Terminal Type | Screw |
| Power Supply | External |
| Width | 57mm |
| Length | 45mm |
| Depth | 73mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.