| Supply Voltage | 200 → 240V |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | ON Delay |
| Time Range | 0.5 → 10s |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | SPDT |
| Time Increment | Seconds |
| Maximum Current | (dc) 1 A, (ac) 3A |
| Terminal Type | Screw |
| Power Supply | External |
| Width | 17.5mm |
| Length | 90.5mm |
| Depth | 67mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Time Delay | 11ms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.