| Supply Voltage | 12 → 240V ac/dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Additive ON Delay with Auxiliary Voltage, Flash Start with Interval, OFF Delay with Auxiliary Voltage, ON Delay, Passing Break Contact with Auxiliary Voltage, Passing Make Contact, Pulse Former with Auxiliary Voltage |
| Time Range | 0.05 → 100 s, 3 → 100 min, 5 → 100h |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | SPDT |
| Time Increment | Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Current | (dc) 1 A, (ac) 3A |
| Maximum Voltage | 250V ac/dc |
| Terminal Type | Screw |
| Switch Configuration | SPDT |
| Power Supply | External |
| Width | 17.5mm |
| Length | 90mm |
| Depth | 66.7mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.