| Supply Voltage | 230V ac |
| Mounting Type | Plug In |
| Mode of Operation | ON Delay |
| Time Range | 0.1 → 1 h, 0.1 → 1 min, 0.1 → 1 s, 1 → 10 h, 1 → 10 min, 1 → 10 s, 10 → 100h |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | DPDT |
| Time Increment | Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Current | 5A |
| Maximum Voltage | 230V ac |
| Terminal Type | Plug In |
| Switch Configuration | DPDT |
| Minimum Voltage | 0.85V |
| Power Supply | External |
| Width | 21mm |
| Length | 27mm |
| Series | Harmony Time |
| Depth | 30mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Current | 100mA |
| Time Delay | 300ms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.