| Supply Voltage | 24 V dc, 24 → 240V ac |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Asymmetrical |
| Time Range | 0.1 s → 100h |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | SPDT |
| Time Increment | Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Current | 8A |
| Maximum Voltage | 24 V dc, 240V ac |
| Terminal Type | Screw |
| Switch Configuration | SPDT |
| Minimum Voltage | 24V ac |
| Width | 17.5mm |
| Length | 90mm |
| Series | Harmony Time |
| Depth | 72mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Time Delay | <100ms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.