| Supply Voltage | 24 → 240V ac/dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Interval Delay |
| Time Range | 0.05 → 1 s, 0.3 → 3 s, 1 → 10 s, 10 → 100 s, 3 → 30 h, 3 → 30 min, 3 → 30 s, 30 → 300 h, 30 → 300 min, 30 → 300s |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | DPDT |
| Time Increment | Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Current | 8A |
| Maximum Voltage | 240V ac/dc |
| Terminal Type | Screw |
| Switch Configuration | DPCO |
| Minimum Voltage | 24V ac/dc |
| Power Supply | External |
| Width | 90mm |
| Length | 22.9mm |
| Series | Harmony Time |
| Depth | 79.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Current | 10mA |
| Time Delay | <100ms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.