| Supply Voltage | 100 → 240V ac |
| Mounting Type | Plug In |
| Mode of Operation | Power ON Delay |
| Time Range | 999.9s |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | SPDT |
| Time Increment | Seconds |
| Maximum Current | 5A |
| Maximum Voltage | 240V ac |
| Terminal Type | 8-Pin Connector |
| Switch Configuration | SPDT |
| Minimum Voltage | 100V ac |
| Power Supply | External |
| Width | 48mm |
| Length | 97.4mm |
| Depth | 48mm |
| Time Delay | 0.5s |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.