| Supply Voltage | 24 → 240V ac/dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Star Delta |
| Time Range | 3 → 120s |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | SPST |
| Time Increment | Seconds |
| Maximum Current | 5A |
| Maximum Voltage | 240V ac/dc |
| Terminal Type | Screw |
| Switch Configuration | SP |
| Minimum Voltage | 24V ac/dc |
| Power Supply | External |
| Width | 75mm |
| Length | 22.5mm |
| Depth | 100.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Current | 0.1A |
| Time Delay | 200ms |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.