| Supply Voltage | 12 → 240V ac/dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | ON Delay, Interval, OFF Delay, Single Shot, Delayed Pulse, Pause First, Pulse First, Pulse ON/OFF |
| Time Range | 0.1 s → 10days |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Time Increment | Days, Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Current | 8A |
| Terminal Type | Screw |
| Switch Configuration | 4PDT |
| Minimum Voltage | 12V ac/dc |
| Power Supply | External |
| Width | 27mm |
| Length | 90mm |
| Depth | 65mm |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Time Delay | 100ms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.